hydroizolacja ściany fundamentowej ma ogromne znaczenie

Każdy budynek wykonany jest z kilku rodzajów ścian. Do tych najbardziej istotnych bez wątpienia zaliczana jest ściana fundamentowa, która bardzo często nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament to podwalina budynku. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przenosi je na grunt. W konsekwencji całość konstrukcji nieruchomości jest stabilna. Zadaniem ściany fundamentowej jest więc połączenie w sposób możliwie najstabilniejszy konstrukcji domu z gruntem. Łatwo w związku z tym domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać właściwie postawiona.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz odpowiednio wypełniała nałożoną na nią rolę, powinna zostać solidnie chroniona przed wpływem wilgoci. Powinno się pamiętać, że wielu inwestorów, architektów, a nawet ekip budowlanych nie dysponuje wystarczającą wiedzą, która umożliwia dobranie właściwego sposobu hydroizolacji. Używanie źle dobranych substancji hydroizolacyjnych bądź niewłaściwie dopasowany budulec sprawiają, że ściana fundamentowa może okazać się nieodporna na wpływ wody. A wtedy pojawić mogą się bardzo duże problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy i najlepszy materiał

Idealnym materiałem do wykonania ściany fundamentowej jest beton. Sprawdza się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Na materiale takiego typu z powodzeniem nakłada się naprawdę dobrze działającą hydroizolację. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie zrobiono łączenie fug, to punkty te powinny zostać osłonięte w szczególny sposób. Wynika to z tego, że miejsca te są słabe i to na ogół właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, wywołując uszkodzenie ściany. Raczej słabym materiałem na ściany fundamentowe okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten budulec woda penetruje bez trudu. Co więcej, wilgoć pnie się w górę ściany, powodując takie defekty, jak puchnięcie, aż wreszcie odpadanie tynku. Do tego dochodzą psujące dobry wygląd ściany plamy. Dlatego realizację hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej firmie.