Hydroizolacja – konieczne zabezpieczenie ścian przed zawilgoceniem

Skuteczne zabezpieczenie budynków przed złym działaniem wilgoci jest bardzo ważne. Nawet doskonale wykonany, mocny budynek, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może ulec destrukcji na skutek działania wody. Stanie się tak, kiedy nie dopełni się obowiązku zrobienia hydroizolacji bądź też przeprowadzi te prace nieodpowiednio bądź z zastosowaniem złych materiałów.

Dlaczego hydroizolacja jest niezbędna?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wodą, nie tylko jeśli znajduje się na gruncie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, uszkadza tynki i sprawia, że budynek nie tylko prezentuje się nieestetycznie przez zawilgocone mury, ale też zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego użytkowanie, a czasem wręcz, ze względu na wilgoć wewnątrz, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najsilniej zagrożone destrukcyjnym działaniem wilgoci są fundamenty, które przecież decydują czy obiekt jest stabilny, co sprawia, że ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Co więcej, zawilgocone fundamenty sprawiają, że w budynku jest chłodniej. Działanie wilgoci i wynikające z tego konsekwencje znacząco zmniejszają też wartość budynku, rozsądniej zatem ochronić się przed tym, wykonując stosowną hydroizolację.

Hydroizolacja trwała i wytrzymała

Do zabezpieczania budynków przed kontaktem z wodą stosuje się różne techniki i materiały, w każdym przypadku jednak, gdy pożąda się trwałości i skutecznej ochrony, należy wybrać materiały wysokiej jakości, dostarczane przez cenionych producentów. W przeciwnym razie po niedługim czasie konieczna może być wymiana izolacji, jej naprawa czy uszczelnienie, a to generuje wielkie koszty i wymaga szeroko zakrojonych prac remontowych.
Jeśli chodzi o typy hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Ta pierwsza nie dopuszcza do wciągania wody przez ściany fundamentów, druga natomiast chroni obiekt przed wilgocią z zewnątrz.