Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest tak ważna?

Decydując się na budowę domu, trzeba mieć na uwadze najróżniejsze prace. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle znaczący etap prac, że najkorzystniej ich wykonanie powierzyć specjalistom , którzy posiadają wysokie kwalifikacje oraz długoletnie praktykę w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak znacząca sprawa?

Hydroizolacja fundamentów sprawnie chroni obiekt użytkowy przed działaniem wilgoci. Należy pamiętać, że bezpośrednie oddziaływanie wody na fundamenty może mocno obniżać właściwości termiczne nieruchomości. Dochodzi wtedy do wyziębienia murów, które są przez to znacznie bardziej podatne na rozwój grzybów odbijających się negatywnie na zdrowiu mieszkańców. Teraz wykonywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wtedy, kiedy woda zalega w niewielkiej odległości od konstrukcji budynku. Jest ona idealna również w przypadku, kiedy woda wywiera ciśnienie mające charakter hydrostatyczny na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast gwarantuje ogólną ochronę przed działaniem wody oraz wilgoci w sytuacji, gdy nie jest wywierane ciśnienie na określone elementy konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykorzystywana

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się obecnie zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w obiektach przemysłowych. Powinno się pamiętać, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest zabezpieczenie obszarów trudno dostępnych. Chodzi w tym wypadku o załamania, łączenia ścian oraz narożniki. Właśnie dlatego zrobienie hydroizolacji to konieczność stworzenia oddzielnego projektu prac. Wykonanie hydroizolacji najrozsądniej jest zlecić fachowcom, mającym zarówno wiedzę, jak i umiejętności praktyczne w tego rodzaju pracach. Tylko wówczas można mieć pewność, że wszystko będzie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja świetnie wypełni swoje zadanie.