Rusztowania to nieodłączne elementów ekwipunku ekip remontowych. Umożliwiają łatwe dojście do najwyżej usytuowanych kondygnacji budynków, nie sprowadzając jednocześnie niebezpieczeństwa dla przebywających na wysokości ludzi. Dzięki rusztowaniom renowacje wiekowych świątyń, bloków oraz biurowców są znacznie prostsze niż kiedyś. Rusztowania są również stosowane przez firmy zajmujące się czyszczeniem szyb czy konserwacją linii energetycznych. Używane są oprócz tego w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań warszawskich stosowane są również modele przesuwane – niezbędne zwłaszcza przy robotach obejmujących spore obiekty.
Surowce na rusztowania
Niegdyś rusztowania produkowane były zazwyczaj z drewna. Podobne modele były wprawdzie lekkie, lecz niezbyt wytrzymałe, a to sprawiało, że przy skończonym projekcie niezbędne były co najmniej drobne naprawy. Do dziś na Dalekim Wschodzie rusztowania robi się z pni bambusa. Obecnie najpopularniejszym typem rusztowań są te wyprodukowane ze stali, bo jest materiałem wytrzymałym, a jednocześnie dość łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze okazuje się aluminium, które wykorzystuje się przede wszystkim do robienia rusztowań przesuwanych, gdyż muszą być jak najmniej ciężkie.
O czym nie zapominać przy wynajmie rusztowań?
Z uwagi na bezpieczeństwo osób pracujących na rusztowaniach, bardzo istotne okazuje się to, od jakiej firmy je wynajmiemy. Należy wybierać zwłaszcza ekipy z dobrą renomą i rekomendowane przez wcześniejszych kontrahentów. Sprawdźmy również, czy interesująca nas ekipa oferuje oprócz tego złożenie i rozłożenie rusztowań – będzie to bowiem zadanie, do jakiego niezbędne są wysokie umiejętności, a musimy wiedzieć, iż bezpośrednio wpływa to na ochronę znajdujących się na wysokości pracowników. Ceny wypożyczenia rusztowań są bardzo zróżnicowane i biorą się z czasu ich udostępnienia, metrażu rusztowań i innych rzeczy.