Garść przydatnych faktów o badaniach gruntu

Bez względu na to, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć wznoszenie niemałego osiedla mieszkaniowego, nie możemy zapomnieć o przydatnych w trakcie budowy pracach. Godne uwagi są chociażby badania gruntu. W jakim celu wykonuje się badania gruntu? Jakie czynności wchodzą w ich zakres?

Badania gruntu – co to takiego?

Badania gruntu to typ usług geologicznych, po które sięga się tak podczas planowania inwestycji budowlanej, jak i w trakcie jej trwania. Ich celem jest identyfikacja właściwości gruntowych i wodnych terenu, na którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany. Dzięki temu śmiało można rozpocząć inwestycję w danym miejscu. Nie trzeba wówczas obawiać się, że wzniesiony budynek zawali się, bo warunki gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Poprawnie przeprowadzone badania gruntowe pomagają poznać układ warstw gruntu, a także jego właściwości hydrogeologiczne. Pozwalają również na ustalenie parametrów mechanicznych i fizycznych obszaru, na którym mają odbyć się prace budowlane.

Badania gruntu – jakie czynności przeprowadza się w ich trakcie?

Badania gruntu to wiele złożonych działań, które mogą wykonywać jedynie naprawdę doświadczone osoby o ściśle określonych kwalifikacjach. Najczęściej rozpoczynają się od wiercenia geologicznego oraz sondowania geologicznego. Później przeprowadza się też laboratoryjne badania gruntu. Końcową fazą badań geologicznych jest w każdym przypadku przygotowanie dokumentacji na podstawie uzyskanych wyników badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy lub już w czasie jej trwania, powinno się powierzyć je wykwalifikowanym geologom, który mają ściśle określone pozwolenia. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że prace zostaną należycie przeprowadzone, a uzyskane wyniki obrazują stan faktyczny. Szczęśliwie, dzisiaj znalezienie przedsiębiorstw wykonujących badania geologiczne, nie przysparza wielu kłopotów. Znaczna część z nich to firmy mające świetną opinię.