Fugowanie klinkieru techniki

Klinkier zdobywa coraz większą popularność wśród budowlańców. Duże zainteresowanie owym surowce nie powinno jednak dziwić. Klinkier wszak świetnie wygląda, a metoda jego wytwarzania sprawia, że nie zagrażają mu wilgoć, grzyby lub uszkodzenia mechaniczne. Aby jednak elewacja z tego materiału wytrzymała długie lata, należy odpowiednio ją założyć. Powodem najpoważniejszych problemów okazuje się zwykle fugowanie klinkieru – warto więc powiedzieć, jak zrobić to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru wybierz dobrą fugę

Cegły klinkierowe wymagają zazwyczaj mocniejszego spoiwa niż pozostałe wyroby ceramiczne. Z uwagi na to decydując się na wykonaną z nich elewację, warto wcześniej wybrać odpowiednią spoinę. Aby fugowanie klinkieru dało oczekiwane rezultaty, musimy wybrać fugę przeznaczoną do tych właśnie zastosowań. Produkty tego rodzaju na pewno kupimy w marketach budowlanych, a różnorodność cen sprawia, że bez względu na wszystko dopasujemy spoinę, która spełni nasze potrzeby i nie okaże się dużym wysiłkiem dla naszego portfela.

Najważniejsze reguły fugowania klinkieru

Powinniśmy zwłaszcza wiedzieć, że usunięcie suchej zaprawy z nawierzchni cegieł klinkierowych okazuje się dużo trudniejsze niż w przypadku innych materiałów. Z tego też powodu podczas fugowania klinkieru nie możemy zapominać o fudze wyciekającej za krawędzie – trzeba szybko ją usuwać. Nadzwyczaj ważną kwestią jest również uprzednie przygotowanie muru – nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą bowiem wpłynąć na przyczepność cegły.