sklejka Kraków. sklejka szalunkowa

Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to istotny komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednak zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki znajdują również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego obecnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]