Elewacje z klinkieru

Płytki klinkierowe to surowiec chętnie stosowany na zewnętrznych ścianach budynków. Nie jest tak oczywiście bez powodu, gdyż od lat jest on znany ze swoich świetnych właściwości. Jego wytrzymałość a także walory wizualne sprawiają, iż powoli zastępuje pozostałe materiały elewacyjne, a producenci każdego roku raportują wzrost zainteresowania wykonanymi z niego płytkami. Jakie dobre strony wykazuje opisywany materiał? Jak troszczyć się o elewacje klinkierowe, by przetrwały nawet kilka dekad?

Jak powstaje elewacja klinkierowa?

Klinkier to materiał, który wytwarza się ze specjalnej gliny. Zostaje ona wypalana w w piecu rozgrzanym do ponad 1000°C, przez co doskonale reaguje na wpływ wody i chłody lub skwary. Zależnie od typu zastosowanej do jego wyrobie gliny, klinkier może posiadać najróżniejsze kolory oraz wykazywać niższą bądź większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

ABC układania elewacji klinkierowej

Żeby elewacja klinkierowa posłużyła kilkanaście sezonów, należy przyłożyć szczególną wagę do sposobu jej założenia. Należy pomyśleć o tym jeszcze zanim wystartuje budowa domu i postawić odpowiednie fundamenty – pozbawiona oparcia może wszak zostać tylko 1/3 płytki elewacyjnej. Warto również wybrać cegły szkliwione, gdyż wykazują nieznaczną nasiąkliwość – czasem 0%.

Elewacja klinkierowa – czemu warto?

Elewacja klinkierowa posiada mnóstwo zalet. Najistotniejszą z nich jest czasem aż całkowita odporność na wpływ wilgoci, która powoduje, że płytki klinkierowe wykorzystywane są również w regionach, w których odnotowuje się dużą ilość opadów atmosferycznych. Elewacja klinkierowa chroni też nasz budynek przed glonami czy pleśnią, które na takim podłożu nie mogą rosnąć.