Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to niewątpliwie najważniejsze elementy budynku. W przypadku uszkodzenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego domu. Szczególnym zagrożeniem dla nich jest woda, gdyż może prędko je uszkodzić, a efekty tego są zauważalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i naprawdę trudne prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej widoczne na pierwszych piętrach domu. Jak wiec je odróżnić? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak już napisaliśmy, zawilgocenie potrafi być bardzo niebezpieczne dla domu. Jeśli woda dotrze do ścian, pierwszym symptomem będzie łuszczenie tapet, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko bowiem ściany zaczynają toczyć grzyby oraz glony, a te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla życia lokatorów budynku. Naprawdę groźne są dla ludzi z uczuleniami i schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko owocują nawet zgonem. Właśnie z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Które metody na to pozwalają?

Rodzaje izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą oraz pionową. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą gruntową. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na terenach, na których często występują powodzie. Ważne okazuje się także to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się sięgać po produkty najlepszych producentów.