Coraz bardziej popularne okna ze szprosami

Podróżując po Polsce, można zauważyć, że w znacznej części domów zamontowane zostały okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Dzisiaj okna te znów stają się popularne.

Jaką funkcję pełnią okna ze szprosami?

W ciągu wielu lat ich funkcja bardzo się zmieniła. Lata temu nie istniała możliwość wyprodukowania dużych tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, dzieląc je przy tym na kilka pól. Istotną cechą szprosów są wręby, na których mocuje się szyby. Obecnie wybiera się okna ze szprosami głównie dlatego, że bardzo dobrze wyglądają. Rzecz jasna szprosy w dalszym ciągu mogą spełniać funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, aby wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na mniejsze pola, szprosy sprawiają, że okno jest bardziej sztywne.

Okna ze szprosami: typy i materiały do produkcji

Producenci okien proponują aktualnie okna z kilkoma typami szprosów. Są to:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak wmontowanymi szprosami można łatwo myć. Są mocowane na stałe, mogą mieć różne kolory;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów sprzed kilkudziesięciu lub więcej lat. Okna z tego rodzaju szprosami montuje się w zabytkowych obiektach. Oczywiście mogą być montowane też w nowych, jeżeli stylem imitują chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów proponuje wyłącznie jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z materiałów tego samego typu co ramy okienne. Jeśli więc rama okienna wykonana została z drewna, również szprosy są z drewna. Wykorzystuje się też aluminium, PCV, a nawet włókna szklane.
Szprosy wykonane z naturalnego drewna prezentują się (według nas) najkorzystniej. Dzielące okna na pola szprosy przypominają stare budownictwo, ale korzystnie wyglądają również w bardzo dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.