Klinkier jest obecnie jednym z najistotniejszych surowców budowlanych. Często używają go najwięksi deweloperzy działający na rynku nieruchomości, poza tym jest często używany przy budowie mniejszych budynków. Uświadczymy go w świątyniach, na parkingach, ścieżkach rowerowych lub elewacjach domów. Z jakich jednak powodów jest popularny? Jakie dobre strony ma ten materiał? Dlaczego warto go stosować?
Jak powstaje klinkier?
Klinkier to materiał, który jest produkowany poprzez wypiekanie gliny w piecach o temperaturach wyższych niż tysiąc stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do różnych innych wyrobów glinianych, klinkier posiada tylko spieczoną powierzchnię, pozbawiony jest zaś szkliwienia. Do produkcji klinkieru wykorzystuje się glinki żelaziste i wapienne.
Zalety klinkieru
Proces wyrobu klinkieru sprawia, że okazuje się wytrzymały na niesprzyjające zjawiska pogodowe – jego poziom wchłaniania wody nieczęsto jest większa niż 6%. Produkty wykonane z klinkieru są absolutnie mrozoodporne. Poza tym są też wytrzymałe na pęknięcia, świetnie znosząc nawet największe obciążenia. Nie można nie powiedzieć też o ciekawym wyglądzie opisywanego surowca – dostępny jest w tysiącach modeli barwnych, łatwo dopasujemy go do rozmaitych stylów.
Klinkier – gdzie jest używany?
Klinkier, ze względu na sporą wytrzymałość jest chętnie wykorzystywany do wytwarzania płyyt chodnikowych – często uświadczymy się go na placach załadunkowych oraz ścieżkach rowerowych. Odporność na mróz typowa dla wyrobów klinkierowych sprawia natomiast, że są stosowane na zewnętrznych ścianach wielu obiektów.