Bezpieczeństwo na budowie – montaż rusztowań

Chyba każdy z nas przynajmniej parę razy w życiu widział rusztowania. Te nietypowe konstrukcje stosowane są powszechnie w budownictwie. Ich wykorzystanie sprawia, że możliwe jest wykonywanie prac na dużej wysokości bez narażania swojego życia i zdrowia. Z jakich elementów zbudowane są rusztowania? Gdzie dokładnie są wykorzystywane?

Montaż rusztowań: budowa oraz przykłady ich wykorzystania

Rusztowania składają się ze słupów nośnych o przebiegu pionowym i żerdzi poziomych, które są odpowiednio przymocowane do słupów nośnych. Mogą być przykręcone, przybite lub przywiązane. Na żerdziach układa się pomosty. W rusztowaniach charakteryzujących się prostą konstrukcją w roli pomostu używana jest najczęściej zwykła deska. W wypadku tych nowoczesnych rusztowań, pomost robiony jest z metalowych prefabrykatów, które mają niewielką wagę. Jeszcze wcale nie tak dawno temu dostępne były najczęściej rusztowania zrobione z rur stalowych. Odznaczały się one jednak niezwykle dużą wagą. Dzisiaj rusztowania są najczęściej wykonane z aluminium. Jest ono lżejsze, a jednocześnie jest naprawdę niezwykle wytrzymałe. Rusztowania wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Powszechnie używane są rusztowania elewacyjne, które stosowane są podczas prac modernizacyjnych budynków użyteczności publicznej, zabytków oraz świątyń. Aktualnie po rusztowania sięga jednak też przemysł chemiczny oraz energetyczny.

Montaż rusztowań: usługi fachowej firmy

Kiedy potrzebne jest rusztowanie, można postawić na usługi firmy, która tego rodzaju konstrukcje wynajmuje. Zazwyczaj przeprowadza ona także montaż, a następnie demontaż rusztowania. Cena za tego typu usługi w każdym przypadku ustalana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma między innymi metraż rusztowania, okres, na jaki zamierzamy je wynająć oraz to, czy ma zostać zrealizowany montaż i demontaż.