Węzeł optyczny – do czego służy?

Sprawdź, gdzie kupić węzeł optyczny, wejdź na https://www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Dzisiejsze sieci komputerowe niemal zawsze tworzy się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – prędkości transmisji danych oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego typu nie mogłyby funkcjonować bez właściwych części pozwalających na przekaz informacji oraz późniejsze dekodowanie. Aby zamontować tego rodzaju instalację potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – pozwalają wszak na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien posiadać dobry węzeł optyczny?

Jak działa węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może też wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż jednego gigaherca. Do sprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły wewnątrz urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, decydują pewne parametry. Najistotniejsze będą częstotliwości działania węzła i siła sygnału – od tego zależy wszak liczba końcowych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pobór prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach instalacji, warto również przetestować sposób kalibracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na zdalną modyfikację wartości parametrów.

Adres firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]