Uzdatnianie wody procesowej

Woda nie zawsze jest zdatna do picia. W przemyśle niezbędna jest również woda procesowa, która używana jest między innymi do obniżania temperatury rozmaitych urządzeń. Należy jednak zaznaczyć, iż woda procesowa musi spełniać mnóstwo norm. Nie powinna okazać się zbyt twarda, gdyż w podobnym wypadku zachodzi prawdopodobieństwo osadzania się osadu na częściach instalacji. Nie sposób zapomnieć również o demineralizacji wody. Jak zatem otrzymywana jest woda procesowa? W jakich miejscach jest używana?

Jak otrzymuje się wodę procesową?

Wodę procesową produkuje się rozmaitymi technikami, lecz najczęściej stosowane są po to stacje odwróconej osmozy. Woda przepuszczana jest przez półprzepuszczalną membranę, w wyniku czego eliminowane są różne domieszki. Odwrócona osmoza ma wiele zalet – jest dość tania, ponieważ nie potrzeba do niej dużego poboru prądu i bardzo skuteczna. Warto nadmienić, że tak otrzymana woda procesowa będzie nie tylko zmiękczona, ale też nie zawiera kamienia.

Gdzie wykorzystuje się wodę procesową?

Woda procesowa jest zwykle stosowana jako chłodziwo części urządzeń przemysłowych. Sprawdza się korzystniej niż pozostałe ciecze, a oprócz tego jest mniej kosztowna. Woda procesowa jest ponadto wykorzystywana również w produkcji napojów i leków. Nie można zapomnieć także o ogrodnictwie, w którym wodę procesową stosuje się do podlewania roślin, i szpitalach, gdzie jest ona używana do czyszczenia akcesoriów.