Silniki krokowe – o co biega?
Silnik krokowy, określany także mianem silnika skokowego, to specjalny rodzaj motoru elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy prawidłowym wysterowaniu wykonuje on ruch obrotowy o pewien krok określony dla danego modelu (podawany w stopniach). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad liczbą obrotów na minutę w każdym momencie działania. Takie działanie jest możliwe dzięki specyficznej budowie tych silników oraz wspomnianemu wyżej właściwemu sterowaniu.
Silniki krokowe a dzisiejsza mechanika
Nie tylko w czasie operacji chirurgicznych ponadprzeciętna dokładność stanowi atut. Mechanika w obecnych czasach nierzadko również jej wymaga. I właśnie silniki krokowe pozwolą ją osiągnąć. Większość części maszyn jest dziś sterowana sygnałem cyfrowym. Silnikami krokowymi steruje się tą metodą – poprzez cykliczne nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych styków urządzenia. O szybkości kątowej rotacji nie decyduje, jak w typowych napędach prądu stałego, przyłożony prąd, ale długość przesyłanych pulsów. Dzięki precyzji sterowania oraz brakowi obowiązku zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania napędem, silniki krokowe znalazły zastosowanie we współczesnej technice i da się na nie trafić w różnorodnych maszynach i urządzeniach – takich jak napędy CD/DVD, drukarki.
Wady silników krokowych
Silniki krokowe nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza swoimi niezaprzeczalnymi zaletami mają kilka istotnych wad, o których nie należy zapominać. W porównaniu z innymi rodzajami napędów, pobierają one stosunkowo dużo energii, oprócz tego wytwarzają sporo ciepła. Ze względu na ich budowę w niektórych zastosowaniach może okazać się niewystarczająco duża. Z reguły jest ona mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.
Dostępne silniki krokowe
Na rynku możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się między sobą:
- rozmiarem,
- konstrukcją (w oparciu o elektromagnesy albo magnesy),
- parametrami elektrycznymi (napięcie sterowania, opór elektryczny).
Pomimo, że silniki krokowe są droższe niż mniej skomplikowane silniki prądu stałego, nadal pozostają wystarczająco opłacalne nawet w niskobudżetowych konstrukcjach.