Łożyska liniowe

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe to integralne elementy techniki przemieszczeń liniowych. Wykonują ruch liniowy wzdłuż prowadnicy i wałka. Dzięki bardzo dużej precyzji prowadzenia, niewielkich rozmiarach zabudowy, a jednocześnie dużej nośności i wytrzymałości, łożyska liniowe należą do czołówki rozwiązań dzisiejszej mechaniki i automatyki

Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?

Łożyska liniowe dzielą się na:

  • łożyska liniowe z kołnierzem
  • łożyska liniowe bez kołnierza
  • łożyska liniowe w obudowach

Modele łożysk liniowych z kołnierzem

Wśród łożysk liniowych z kołnierzem są dwa podstawowe typy: łożyska z kołnierzem otwartym i zamkniętym. Tego typu łożyska są niezastąpione, gdy zachodzi potrzeba zamontowania łożyska w ruchomej części maszyny, co zmniejsza gabaryty i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Łożyska liniowe bez kołnierza to min. łożyska liniowe otwarte, regulowane, zamknięte oraz zamknięte z metalowymi zawracaczami.

Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?

Łożyska w obudowach dzielą się ze względu na typ obudowy i są to min. obudowy krótkie, otwarte i otwarte przedłużane. Łożyska w obudowach są idealnymi elementami do tworzenia stołów oraz modułów liniowych ze względu na możliwość bezpośredniego montażu bez potrzeby używania opraw łożysk liniowych.