Falowniki

Wydajność przemiennika zależy od wyboru właściwej wersji. Mimo, że czytelnikom średnio zorientowanym w tym temacie może to wydać się trudnym wyzwaniem, kiedy zastosujemy się do kilku wskazówek, nie będzie to źródłem dużych problemów. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Przeznaczenie falowników

Największe znaczenie ma wybór falownika właściwego dla konkretnego urządzenia. W przypadku małych silników, sprawdzą się i falowniki o niewielkiej mocy, ale do napędzania urządzeń takich jak wentylatory kopalniane zaleca się wybierać bardziej wydajne falowniki.

Jak mają być zasilane falowniki?

Informacje o tym, jakiego zasilania potrzebuje dane urządzenie łatwo znaleźć na zamontowanej na nim tabliczce znamionowej. Niektóre urządzenia pracują tylko z zasilaniem jednofazowym, do innych natomiast można użyć kilku rodzajów przemienników.

Jakość falowników – to ma największe znaczenie

Od niezawodności przemienników zależy nie tylko efektywność zasilanej przez nie instalacji, ale również bezpieczeństwo przebywających w jej pobliżu osób. Z tego powodu wybierając je należy sprawdzić, jaką renomą cieszą się falowniki konkretnej firmy – zazwyczaj mówi ona sporo o ich jakości.

Co oprócz falowników?

Praca falowników będzie znacznie efektywniejsza, jeśli wyposażymy je w odpowiednie akcesoria. Największe znaczenie mają enkodery, które umożliwiają dokładnie określić szybkość obrotową osi. Warto też zainwestować w panele, dzięki którym łatwiej kontroluje się falowniki.