motoreduktory

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy złożony głównie z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, wobec tego zawsze zauważalna jest nieduża różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą dodatkowo inne elementy jak hamulce bądź sprzęgła. Głównym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasem miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy poszczególnych układów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, jak również do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie oraz typy motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Nie ma na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome czy mieszadła. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich silników i przekładni sprawiła, że liczbę realnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]