Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Nie szukaj już więcej! Tutaj kupisz złote monety.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mają do wyboru kilka opcji: nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem, czy też kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Co wyznacza aktualną cenę złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w wielu aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie kapitału, z tej przyczyny ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do istotnych rocznic, dlatego ich design niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zwykle złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza próba i ciężar użytego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 uncji

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek emitenci wybijają również monety o wadze 1/2 czy 1/10 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe bite są przeważnie z 24 karatowego złota (.999), lecz np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety i – co za tym idzie – zmniejszenie możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane wyżej Krugerrandy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy brytyjską Britannię.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]