Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Kliknij w to miejsce jeżeli interesujesz się e-fakturami.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada ściśle zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele mówi osobie, która nie umie go odczytać, lecz dla przystosowanej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest doskonale klarowny. Fakt, że faktury otrzymują ujednolicony format prowadzi do tego, że obojętnie który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. wcześniej odbiorą zwrot VAT, nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nie zgubią (KSeF zachowuje informacje o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro zaznaczyć, że nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]