Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania należności. Poza tym jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm poszukujących kolejnych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O jakich zasadach powinny pamiętać firmy, które postawią na ów sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych typów usług, a wykup długów jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu również inne usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków czy doradztwo finansowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla biznesu?

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring bywają czasem naprawdę zróżnicowane. By uniknąć błędów, których efektem mogą okazać się duże problemy, należy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy specjalne kwalifikacje, których często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien koszt, jednak zwykle okazuje się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się podpisania niekorzystnej umowy.