Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie może to rzecz jasna dziwić, gdyż jego liczne plusy sprawiają, iż leasing okazuje się świetnym sposobem pozwalającym na zmniejszenie wydatków związanych z działalnością firmy. W szczególności ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny wpływa również to, iż umożliwia on zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie należy zapominać stawiając na taką metodę finansowania?
Na jakich zasadach opiera się leasing?
Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj są samochody, które zasilają flotę firmy, urządzenia niezbędne do prowadzenia firmy lub wyposażenie biura. Po zakończeniu umowy wypożyczone dobra zostają oddane leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w atrakcyjnej cenie.
Specjalista powie jak znaleźć dobry leasing
W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność sprawia, że ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je posiada, wybierając leasing, dobrze postąpimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed wyborem oferty warto zatem udać się do doradcy finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najbardziej opłacalnym wyjściem.