system swift

Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

Co jest główną zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SEPA, Express Elixir czy SORBNET.Na świecie funkcjonują również rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Jak w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC znanych banków, działających w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]