Żylaki? Zgłoś się do lekarza

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych dolegliwości, ale pomimo tego mogą być bardzo dokuczliwe. Określa się tak zmiany w żyłach, w wyniku których te rosną i są zauważalne. Co istotne, żylaki są kłopotem nie tylko kosmetycznym – nieleczone są w stanie bowiem generować powikłania, a ich wystąpienie niedobrze rzutuje na stan psychiczny pacjenta. Zazwyczaj umiejscawiają się na kończynach dolnych, chociaż mogą wystąpić także w przełyku lub odbycie – wtedy mowa o hemoroidach. Warto poza tym wspomnieć, iż żylaki czasem są zwiastunem groźnych chorób. Jak zatem zwalczyć żylaki? Czemu się pojawiają?

Czemu powstają żylaki?

Żylaki występują przede wszystkim u kobiet. Mogą być skutkiem połogu oraz sporego obciążenia, a poza tym pojawiają się również w wyniku długiego stania. Dlatego zagrożeni nimi są ludzie działający w takich zawodach jak fryzjerstwo, handel czy chirurdzy. Przyczyną występowania żylaków może być też noszenie obcisłych spodni czy siedzenie. Ryzyko ich pojawienia możemy zminimalizować często spacerując oraz ćwicząc.

Jak leczyć żylaki?

W razie żylaków niezwykle ważne okazuje się szybkie rozpoczęcie leczenia. Nie powinniśmy działać samodzielnie – słuszniej postąpimy, zgłaszając się do dobrego lekarza naczyniowego. Najprawdopodobniej zastosuje on jedną z innowacyjnych technik – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do środka żyły igły i stymulacji jej prądem lub falami akustycznymi.