Wszczepianie portów naczyniowych

Lekarze są zgodni – porty naczyniowe to jedna z największych zmian w medycynie. Sprawiły, że znacznie wzrósł komfort pacjentów przechodzących kurację dożylną, a lekarze i pielęgniarki już nie tak często obserwują niepożądane efekty wenflonów. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy należy się na nie zdecydować?

Wskazania do wykorzystania portów naczyniowych

Najważniejszym zastosowaniem portów naczyniowych jest onkologia – podawane chorym leki mogą wywierać niekorzystny wpływ na ściany ich żył, a porty naczyniowe w ogromnej mierze redukują podobne trudności. Często medycy sięgają po nie także w leczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi oraz bólu przewlekłego – w tych schorzeniach konieczne jest regularne zakładanie wenflonów – a te można zastąpić lepszymi dla pacjenta portami naczyniowymi.

Co dają porty naczyniowe?

Pacjenci mający porty naczyniowe mogą wygodnie funkcjonować – w przeciwieństwie do zwykłych wenflonów, nie są widoczne z tętnic i nie przedostają się przez nie ciała obce. Porty naczyniowe ułatwiają także zmniejszenie dolegliwości pojawiających się w związku z podaniem przez kroplówkę silnie działających środków – za ich pośrednictwem trafiają bezpośrednio do żyły głównej.

Czyszczenie portów naczyniowych

Pacjenci mający porty naczyniowe nie mogą zapominać o ich regularnym przepłukiwaniu – także, gdy port port jest akurat nieużywany. Do płukania portu służą środki zawierające NaCl, leki przeciwzakrzepowe oraz związki sterylizujące.