Mimo że zjawisko głodu jest obecnie w znacznym stopniu zwalczone, mnóstwo osób zmaga się nadal z niedożywieniem. Szczególnie często jest ono rezultatem najróżniejszych chorób, między innymi bulimii lub raka. Niedożywienie daje o sobie znać nie tylko spadkiem masy ciała, ale też spadkiem odporności, problemami z koncentracją i złym samopoczuciem. Jak sobie z nim radzić? Zadowalające skutki daje najczęściej właściwie skomponowana dieta, ale niekiedy potrzebne będzie leczenie niedożywienia wykorzystujące żywienie dożylne.
Zasady leczenia niedożywienia
W leczeniu niedożywienia szczególne znaczenie ma właściwa dieta. Powinna ona zakładać tak jedzenie optymalnych ilości pożywienia, jak i ich odpowiednie rozplanowanie. Specjaliści nie rekomendują spożywania zbyt dużych posiłków – korzystniej bowiem jeść mniej, lecz częściej, dzięki czemu organizm będzie w stanie w całości je przetrawić. Polecane jest także spożywanie pokarmów lekkich – układ trawienny przy niedożywieniu nie jest wszak bardzo efektywny.
Leczenie niedożywienia – działaj szybko
Leczenie niedożywienia trzeba rozpocząć zaraz gdy zaobserwujemy pierwsze jego symptomy. Za późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje wszak rozmaitymi niebezpiecznymi schorzeniami, wśród których warto wymienić między innymi anemię, demineralizację kości czy spowolnione gojenie się skaleczeń. W skrajnych sytuacjach niedożywienie może nawet skutkować nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią – nie warto zatem lekceważyć jego objawów.
Recomed