Przeszczepy, operacje, zabiegi – codzienność oddziału chirurgii

Obecnie oddziały chirurgii – w Krakowie czy innych polskich placówkach – są świetnie zaopatrzone w specjalistyczną aparaturę.

Jakiego rodzaju czynności przeprowadza się na oddziale chirurgicznym?

Operacje zajmujące się układem naczyniowym kwalifikuje się do bardzo trudnych. Operowanie narządów wewnętrznych, chelatacja naczyń krwionośnych, wszczepienie syntetycznej zastawki komorowo-otrzewnowej to niezwykle ryzykowne czynności chirurgiczne, przeprowadzane na oddziałach chirurgii nowoczesnych szpitali. Dziedziną, która rozwija się wyjątkowo prężnie, jest również chirurgia onkologiczna. Jej domena to wykrywanie i usuwanie m. in. nowotworów kości, jajników, skóry. Ponadto gros oddziałów chirurgii, zlokalizowanych w Krakowie czy Gdańsku, wykonuje zabiegi sprzętem pozwalającym na amputację piersi z jej równoczesnym przywróceniem.

Jak funkcjonują polskie oddziały chirurgiczne?

Zwróćmy uwagę na to, że krajowe oddziały chirurgii zatrudniają sławnych i cenionych lekarzy, którzy codziennie przeprowadzają ryzykowne czynności na sali operacyjnej. Krajowi profesjonaliści w dziedzinie transplantologii niejednokrotnie wprowadzili w zdumienie wielu amerykańskich chirurgów, przeprowadzając na przykład przełomowe przeszczepy twarzy. Leczenie nowotworów też funkcjonuje na wysokim poziomie, doskonali się laparoskopia, czyli pionierska metoda leczenia przykładowo raka jelita cienkiego. Panie cierpiące na nowotwór piersi mogą zakwalifikować się do zabiegów tzw. zachowujących. Ta dziedzina nauk medycznych rozwija się niezwykle dynamicznie, a oddziały chirurgiczne funkcjonujące w kraju (Kraków, Poznań, Szczecin), to profesjonalne ośrodki.