Polipy jelita to uwypuklenia na błonie śluzowej, które często swoim wyglądem powodują skojarzenia z balonikami. Biorąc pod uwagę niektóre przypadki, polipy pojawiają się i zanikają samoistnie, w pozostałych casusach rozrastają się. Na ogół nie podejrzewamy się o ich posiadanie wiele dni. Nierzadko uświadamiamy sobie ich istnienie dopiero wówczas, kiedy wywołają wycieki krwi z odbytu.
Usunięcie polipa jelita – jak przebiega rozpoznanie przed operacją
Wykrycia polipów przeważnie dokonuje się przypadkowo podczas badania radiologicznego. Polipy układu pokarmowego czy jelita cienkiego to najczęściej niegroźne zmiany, które nie niosą ryzyka poważniejszych komplikacji. Natomiast te, które wyrosną w jelicie grubym, mają jednak tendencję do zezłośliwienia, a następnie mogą skończyć swoją transformację jako nowotwór. Dlatego właśnie zwykle podejmuje się decyzję o ich likwidacji. Jest to także dowodem na to, że odpowiednio częste badania u lekarza mogą uniknąć wielu nieprzyjemności w kolejnych latach.
Jakimi metodami dokonuje się usunięcia polipa jelita?
Wyleczenia polipa dokonuje się różnymi metodami, jest to uzależnione od jego rozmiarów. Małe zmiany można zlikwidować za pomocą kolonoskopii, te znacznej wielkości wywołują konieczność interwencji chirurgicznej. Właściwie przeprowadzony zabieg zakończony jest całkowitym pozbyciem się problemu z ciała chorego. Jako iż nie zapobiega on jednak powstawaniu kolejnych zmian śluzówki, zaleca się systematyczne przystępowanie do kontroli poprzez wykonanie kolonoskopii, cyklicznie co dwa lata.