Oddział chirurgii onkologicznej

Mimo że zwykle utożsamiany bywa z operacjami, działalność chirurga nie ogranicza się wyłącznie do nich. Medycy z tej dziedziny zajmują się wszak też diagnostyką różnych chorób przewodu trawiennego, pęcherza moczowego oraz jamy brzusznej, piersi i szyi. Oprócz tego warto pamiętać, że istnieją specjalizacje w ramach chirurgii, związane z konkretnym rejonem ciała – na przykład chirurgia dziecięca czy neurochirurgia. W jakich przypadkach więc zgłosić się do chirurga? Którego specjalistę wybrać w konkretnej chorobie?

Chirurg ogólny – zakres obowiązków

Chirurg ogólny skupia się przede wszystkim na chorobach brzucha – układu pokarmowego lub moczowego. Do jego obowiązków włącza się również takie operacje jak spajanie kończyn, amputacja organów lub otwarcie czaszki. Do chirurga ogólnego należy zwrócić się także, gdy podejrzewamy nowotwór – to ten lekarz odpowiada za diagnostykę takich schorzeń. Do jego obowiązków zaliczana jest także opieka nad chorym po niedawnych zabiegach.

Specjalizacje dla chirurga

Jak przed chwilą napisaliśmy, istnieją także specjalizacje dla chirurgów. Do najpopularniejszych zaliczają na przykład chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii układu żył i tętnic oraz kardiochirurgia, która zajmuje się chorobami serca. Inną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi najmłodszych pacjentów może wykonać wyłącznie chirurg dziecięcy. Należy wspomnieć też chirurgię plastyczną, twarzową lub proktologię skupiającą się na końcowym odcinku przewodu trawiennego.