Niedrożność jelit – objawy i przyczyny

Choć nierzadko jest lekceważona lub mylnie kojarzona ze zwykłym zatwardzeniem, niedrożność jelit potrafi mieć bardzo poważne skutki. O tym, że nie jest to zaparcie, chory dowiaduje się już, gdy pojawiają się objawy inne niż kłopoty z wydaleniem stolca. Lekceważenie pierwszych objawów to duży błąd, gdyż niedrożność jelit może występować z innymi niebezpiecznymi dolegliwościami, zaś sama niejednokrotnie skutkuje zgonem pacjenta. Jak tego uniknąć? Po czym zdiagnozować niedrożność jelit? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Jak rozpoznać niedrożność jelit?

Najistotniejszym objawem niedrożności jelit są trudności z oddaniem stolca. Niemal za każdym razem towarzyszą im bóle brzucha, które wraz z rozwojem choroby się wzmagają. Chory z tą chorobą zazwyczaj wymiotuje – z początku treścią żołądka, później jelit o wyczuwalnym zapachu stolca. W ostatnim stadium niedrożności jelit chory ma również wzdęty brzuch. Nie należy bagatelizować opisanych objawów – mogą być bowiem wynikiem niedawnych operacji, zapętlenia jelita lub nawet nowotworu.

Terapia niedrożności jelit

Pacjentowi z niedrożnością jelit kategorycznie nie wolno podawać leków na zaparcie – takie działanie tylko pogorszy jego stan. Nie należy poza tym używać gorących kompresów. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, musimy bezzwłocznie zawiadomić specjalistę, bo jedyną techniką jej kuracji jest interwencja chirurga. Do przybycia medyka wolno zaś położyć mokry okład, który trochę uśmierzy ból.