Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody terapii okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.