Nie bój się stomatologa

Stomatolog jest specjalistą, którego nie odwiedzamy ochoczo. Przeważająca część pacjentów boi się bólu związanego ze świdrowaniem, leczeniem polegającym na endodoncji, usuwaniem zębów czy skalingiem zwapniałej płytki nazębnej. Żeby uniknąć męczących czynności w gabinecie dentystycznym, należy przecież tylko systematycznie troszczyć się o czystość jamy ustnej.

Stomatolog – specjalizacja znana od dawnych czasów

Pamiętajmy, że stomatolog to specjalizacja, która funkcjonuje od zamierzchłych czasów, kiedy to zaczęto przeprowadzać archaiczne ekstrakcje zębów. Obecnie stomatolodzy posiadają o wiele lepsze sposoby leczenia, które pozwalają nam uciec od przenikliwego bólu i cieszyć się iście hollywoodzkim uśmiechem. Aby dobrze przeprowadzać wszystkie czynności, stomatolog musi przejść kompleksowe kursy oraz powinien odznaczać się umiejętnością wysłuchania pacjenta. Na pewno nie każdy nadaje się do wykonywania tego niespotykanie obciążonego presją zawodu.

Jak przygotować się do odwiedzin u stomatologa?

Stomatolog stanie się chętnie odwiedzanym specjalistą, jeśli zaczniemy wykonywać codzienne zabiegi ochronne uzębienia. Starajmy się szczotkować zęby po każdym posiłku, co najmniej 2 razy w ciągu dnia. Korzystajmy z dopasowanych do naszych potrzeb przyborów higienicznych. Warto wypróbować szczoteczkę elektryczną, gdyż szybciej wymiata bakterie niż te manualne. Zaopatrzmy się w zestaw irygatorów specjalistycznych i płynów do pielęgnacji przestrzeni międzyzębnej. Nie lekceważmy zalecenia, żeby już od najmłodszych lat przygotowywać maluchy do systematycznej ochrony jamy ustnej – wówczas będą cieszyć się zdrowymi zębami i nie będą obawiały się chodzić do stomatologa. Po wyżynaniu się mleczaków zaleca się rozpocząć przygodę ze szczoteczką. Żeby maluch oswoił się z wizytami warto zarejestrować go do stomatologa. Inicjalna wizyta w klinice stomatologicznej powinna polegać jedynie na rozmowie z lekarzem. Stomatolog powinien zaprezentować maluchowi fotel oraz przyrządy dentystyczne.