Nauka pływania dla dzieci – zajęcia ogólnorozwojowe

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego warto rozpocząć wspomaganie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Rewelacyjnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla niemowląt staje się coraz bardziej popularna. Jednak czy daje to jakieś pożytki? Od jakiego wieku można z dzieckiem rozpocząć uczęszczanie na basen? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla dzieci – jakie korzyści daje maluchom?

Naukę pływania dla dzieci, której oferty odszukamy bez problemów w znacznej części dużych miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Poznań, można zacząć już w 3-cim miesiącu życia pociechy. Warunkiem jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który powinien stwierdzić, czy w przypadku danego malucha nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko ekscytującą zabawę dla dziecka, ale również stymuluje jego właściwy rozwój. Ćwiczenia w basenie wzmacniają układ krążenia oraz układ oddechowy, stymulują również rozbudowę układu mięśniowego i uczą niemowlęta świadomości swojego ciała. Skutecznie odciążają też układ szkieletowy, co w późniejszym okresie życia ma ogromną wagę podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Ponadto nauka pływania wyostrza celowość ruchów oraz spostrzegawczość, gdyż podczas ćwiczeń animowane są najróżniejsze gry, które korzystnie wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich chociażby łapanie zabawki unoszącej się na powierzchni wody. Zajęcia odbywające się w grupie równolatków korzystnie wpływają na rozwój społeczny i emocjonalny niemowlaka. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami buduje zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa oraz wzmacnia więź emocjonalną.

Nauka pływania dla dzieci – liczy się doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie w pełni bezpieczna oraz efektywna tylko wówczas, gdy będzie odbywać się pod okiem doświadczonych instruktorów. Warunkiem jest posiadanie przez nich stosownych certyfikatów umożliwiających prowadzenie ćwiczeń ruchowych z dziećmi.