Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś jednak, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, przez co dentysta może dotrzeć do głęboko zlokalizowanych partii uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie zabiegu oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci piszą w internecie.