Leczenie raka jelita

Rak jelita należy do najpoważniejszych schorzeń tego rodzaju. Jako najczęstsze przyczyny zachorowań wymienia się dziedziczenie, złe nawyki dietetyczne, nałóg nikotynowy i zbyt małą ilość aktywności ruchowej. Daje o sobie znać przede wszystkim u osób po osiemdziesiątym roku życia, ale coraz częściej wykrywa się go również u pacjentów w średnim wieku. Jak go rozpoznać? Na czym polega leczenie raka jelita?

Co może być powodem dla podjęcia leczenia raka jelita?

O raku jelita mogą świadczyć przede wszystkim krew wydobywająca się z przewodu pokarmowego, zbyt duża ilość gazów w jelitach oraz brak łaknienia. Objawami opisywanej choroby mogą być też szybkie chudnięcie, gorączka i zaburzenia rytmu wypróżnień. Absolutnie miarodajna jest jedynie kolonoskopia lub biopsja.

Farmaceutyczne leczenie raka jelita

Chemioterapia stosowana jest głównie w ostatniej fazie nowotworu. Techniki te używane są w celu przedłużenia życia chorego i zmniejszenia pojawiających się razem z nowotworem bólów. Warto zdać sobie sprawę, że leczenie raka jelita środkami chemicznymi jest dla pacjenta dość trudne.

Leczenie raka jelita falami UV

Jeśli chodzi o leczenie raka jelita, terapia promieniowaniem to najczęściej stosowane rozwiązanie. W początkowej fazie schorzenia bardzo pomyślnie rokuje i skutecznie zapobiega zajęciu innych narządów. Przy radioterapii dodatkowo wykorzystywane są właściwie dobrane leki.

Inwazyjne leczenie raka jelita

Chirurgiczne leczenie raka jelita rozpoczęte w początkowej fazie pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Obejmuje wycięciu zmian wraz z przylegającą do nich tkanką. Kiedy nie pojawiły się jeszcze metastazy, chory zazwyczaj po operacji prędko odzyskuje zdrowie.