Leczenie depresji

Depresja objawia się na kilka sposobów. Techniki terapii są bardzo zróżnicowane, a to, na którą z nich w konkretnej sytuacji się zdecydować, zależy od wielu warunków. Jak we współczesnych klinikach przebiega leczenie depresji i które z używanych metod przynoszą szybkie efekty?

Które leki pomogą w leczeniu depresji?

Psychiatrzy zazwyczaj wybierają leczenie depresji lekami kiedy diagnozy nie są zbyt dobre. Często sięgają po takie leki, jak prozac, duloksestyna lub reboksetyna. Takie leczenie zajmuje mniej więcej pół roku i musi odbywać się pod opieką psychiatry – nie wolno bez jego wiedzy przestawać zażywać medykamentów czy ograniczać dawek. Farmakologiczne leczenie depresji jest naprawdę efektywną techniką, ale nie zawsze lekarz może się na nie zdecydować.

Aktywność ruchowa w leczeniu depresji

Jedną z najnowszych technik techniką zwalczania depresji jest rehabilitacja ruchowa. Przyczyną jej skuteczności jest to, że aktywność fizyczna ma wpływ na wzrost poziomu serotoniny – mózg chorego po treningach lepiej funkcjonuje, a on sam stopniowo zyskuje chęć do walki z chorobą.

Psychologiczne leczenie depresji

Na psychoterapię powinniśmy postawić przede wszystkim wtedy, kiedy chory ma za sobą duży stres – śmierć współmałżonka lub katastrofę. Psychologiczne leczenie depresji oczekiwane efekty przeniesie tylko kiedy pacjent ma zamiar współpracować, ale jest metodą uważaną za najefektywniejszą – zwalcza źródło depresji, a nie symptomy.