Dawniej ukruszenie zęba oznaczało użycie protezy czy niezbyt ładnych koron wyprodukowanych ze złota. Dziś na szczęście medycyna zanotowała ogromny postęp, zaś pacjenci, którzy z różnych przyczyn utracili zęby nie muszą decydować się na wspomniane techniki. Od dekady znacznym zainteresowaniem szczycą się bowiem korony porcelanowe, bo przypominają naturalne zęby, a jednocześnie są wygodniejsze niż sztuczne szczęki, wytrzymałe na pęknięcia, działanie kwasów oraz mnóstwo potencjalnych czynników. W jakich sytuacjach więc powinniśmy postawić na założenie korony porcelanowej? Jakie rodzaje koron zakładają stomatolodzy? Jakiemu lekarzowi to zlecić, aby ustrzec się potencjalnych trudności?
Korona porcelanowa – kiedy wykonać?
Korona porcelanowa może być wykonana na korzeniu ukruszonego zęba lub implancie włożonym w dziąsło. Na pierwszy rodzaj korony stawiają zwykle chorzy z ukruszonymi zębami bądź walczący z poważną próchnicą. Warto jednak pamiętać, iż korona porcelanowa musi być założona na zębie wyleczonym endodontycznie. Kolejny rodzaj korony porcelanowej bywa stosowany u pacjentów po usunięciu chorego zęba i powinien być zakładany tak na implancie z metalu, jak i ceramicznym.
Korona porcelanowa – jaki lekarz założy?
Korona porcelanowa, jak już wspomnieliśmy, jest bardzo solidna. By jednak móc skorzystać z jej plusów, musimy znaleźć stomatologa, który ją właściwie wykona. Zdaje się to proste, ale w internecie przeczytamy setki opinii zawiedzionych pacjentów. Jak zatem uniknąć pomyłek? Przede wszystkim sprawdźmy, co o danym dentyście sądzą poprzedni pacjenci. Poza tym powinniśmy sprawdzić także, jakie technologie stosowane są w jego gabinecie stomatologicznym – dostępność nowoczesnych narzędzi zapewnia bezbolesny zabieg i wysoką odporność korony porcelanowej.