Komu grozi przepuklina?

Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych schorzeń. Pomimo tego często bagatelizujemy jej pierwsze symptomy, pozwalając na jej rozwinięcie. To z kolei może skutkować groźnymi komplikacjami, w wielu sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się tkanek na zewnątrz, wskutek czego zwiększa się niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych infekcji. Zwykle pojawia się w pachwinie, chociaż może powstawać także w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej. W razie jej zdiagnozowania powinniśmy bezzwłocznie wybrać się do specjalisty, który zastosuje właściwe, skuteczne metody terapii.

Powody pojawienia się przepukliny

Przepuklina zazwyczaj okazuje się skutkiem zbytniego obciążenia – powstaje między innymi przy dźwiganiu ciężkich rzeczy. Często natomiast przyczyny jej pojawienia się są zupełnie odmienne – może to być niedobór kolagenu, w wyniku czego osłabione są tkanki utrzymujące organy brzucha. Niebezpieczeństwo pojawienia się przepukliny zwiększa się z biegiem lat, więc najbardziej zagrożeni będą starsi pacjenci, chociaż nierzadko notuje się ją także u dzieci – szczególnie niemowląt.

Przepuklina – jak postępować?

Leczenie przepukliny powinno być podjęte jak najszybciej i być nadzorowane przez dobrego lekarza. Dzisiejsze metody są o wiele skuteczniejsze od sposobów wykorzystywanych kiedyś i zapobiegają skutkom ubocznym. Miast zszywać błony chorego, w miejscu przerwania wkłada się specjalne siatki, a te umożliwiają zmniejszenie napięcia i tym samym zażegnanie niebezpieczeństwa kolejnego pojawienia się tej dolegliwości.