Guz odbytnicy to nie wyrok

600,000 śmierci rocznie to najlepsza przyczyna, żeby nie bagatelizować guza jelita grubego. Mimo że jest uznawany za chorobę ludzi po 70 roku życia, to niekiedy dotyka także młodszych pacjentów. Fakt, czy będzie uratowany, zależne jest przede wszystkim od czasu zdiagnozowania. Kiedy będzie rozpoznany we pierwszym stadium, możliwości pokonania choroby będą duże. Jeśli jednak guz odbytnicy będzie zdiagnozowany w późniejszym stadium, chory może nie zdołać jej zwalczyć. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, po czym go rozpoznać i bezzwłocznie udać się do lekarza.

Guz odbytnicy – jak zdiagnozować?

Guz odbytnicy zwykle daje o sobie znać krwotoki z układu pokarmowego. U więcej niż 50% chorych zauważalne są także bóle jamy brzusznej, które rosną wraz z rozwojem choroby. Chorzy zwykle bardzo szybko tracą masę, 30% wśród nich zmaga się również z niedokrwistością. Objawem guza odbytnicy okazuje się też gorączka, spadek łaknienia i zapchanie jelit. Po stwierdzeniu tych symptomów, bezwzględnie powinniśmy udać się do lekarza, a ten przeprowadzi kolonoskopię lub tomografię, żeby potwierdzić rozpoznanie.

Jak zwalczyć guza odbytnicy?

W początkowym okresie choroby możliwe jest wyleczenie guza odbytnicy poprzez jego operacyjne usunięcie. Jeśli rak będzie już rozwinięty, lekarz powinien wyciąć odbytnicę i zrobić stomię. W leczeniu raka odbytnicy ważna jest chemioterapia, która stosowana jest przede wszystkim u chorych z przerzutami. Radioterapia stosowana jest tak w początkowym okresie choroby, jak w fazie terminalnej.