Fakty i mity o operacji piersi

Operacja piersi jest niejednokrotnie najskuteczniejszym środkiem na wyleczenie groźnych dolegliwości w obrębie gruczołów mlekowych. Do najczęstszych schorzeń gruczołu sutkowego należą zarówno te kancerogenne, jak i w pełni wyleczalne zmiany w piersi, takie jak cysty. Nieprawdą jest, że schorzenia te dotyczą tylko pań po 40 roku życia. Z podobnymi dolegliwościami natury zdrowotnej nierzadko walczą nawet nastolatki.

Zabezpiecz się przed operacją piersi – metody ujawniania schorzeń gruczołu sutkowego

Nieskomplikowane metody palpacyjne to podstawowe badania jakie możemy przeprowadzić, żeby rozpoznać nowotwór sutków. Zalecana jest też metoda USG, która gwarantuje rozpoznanie rosnących torbieli. Uwierzmy, że zmiany kancerogenne to nie koniec świata, a operacja piersi może doprowadzić do pełnego wyleczenia. Kluczowe jest szybkie zdiagnozowanie groźnych guzków, żeby można było w porę przeciwstawić się rozrostowi złośliwych zmian. Badania profilaktyczne umożliwiają zdiagnozowanie niebezpiecznej dolegliwości, dlatego nie można ich zaniedbywać.

Operacja piersi – metoda breast conserving vs amputacja całości gruczołu

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że wyłącznie totalna resekcja jest środkiem mogącym skutecznie przezwyciężyć śmiertelne schorzenie. Amputacja całej piersi wraz z sąsiadującymi naczyniami limfatycznymi to niestety dla pacjentek niespodziewany wstrząs. Spada poczucie własnej wartości, zdarzają się trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu. Dlatego też aktualnie wykonuje się tzw. zabiegi breast conserving, które cechują się resekcją wyłącznie części zaatakowanej nowotworem piersi. Węzły chłonne nie są usuwane. Technika BCT jest polecana szczególnie wtedy, jeśli zmiana nie powiększa się powyżej 2 centymetrów, a po jej wykonaniu obowiązkowa staje się komplementarna kuracja. Zwykle lekarze po tego typu operacji piersi polecają naświetlania. W przypadku niekancerogennych guzków (typu torbiele lub włókniaki), które zdarzają się zazwyczaj u dziewcząt, stosowane jest nieoperacyjne zlikwidowanie guzka, przebiegające w gabinecie onkologicznym.