ERCP

ERCP to metoda, która pozwala na zbadanie jelit, trzustki i żołądka. Chociaż pacjentom niekiedy wydaje się bolesna, jej wykorzystanie daje szansę na zdiagnozowanie mnóstwo chorób stosunkowo szybko i, tym samym, wprowadzić skuteczną kurację. Na czym konkretnie polega ERCP? Kiedy musi być przeprowadzone? Co oznacza dla chorego?

Na czym polega ERCP?

ERCP wymaga wsunięcia do gardła chorego rurki ze sprzętem pozwalającym na przeprowadzenie badania łączącego w sobie cechy wziernik oraz rentgena. Z uwagi na zdarzające się niekiedy odruchy wymiotne, konieczne okazuje się też przygotowanie gardła.

Kiedy lekarz zaleci ERCP?

Medycy zwykle przeprowadzają ERCP pacjentom skarżącym się na dolegliwości przewodu pokarmowego oraz szybkie schudnięcie. ERCP daje też szansę na potwierdzenie rezultatów innych wiwisekcji krwi oraz kału – zwłaszcza, jeśli podejrzewa się choroby woreczka żółciowego, dwunastnicy oraz pozostałych części przewodu pokarmowego.

Jak przygotować się do ERCP?

Przed ERCP niezbędna będzie absolutna głodówka trwająca co najmniej 8 h. Pacjenci przygotowujący się do podobnego badania nie powinni też zażywać leków sprzyjających zmniejszeniu krzepliwości krwi. Lekarz wykonujący zabieg musi zostać poinformowany o naszych uczuleniach oraz trwających długo schorzeniach.

ERCP – co po zabiegu?

Chory po ERCP powinien pozostać w lecznicy przynajmniej 120 minut – tak długo utrzymuje się działanie leków znieczulających. Krótki czas po badaniu prawdopodobnie będzie również skarżyć się na ból w gardle. Rzadko pojawiają się zaś powikłania, wśród których najczęstsze okazuje się zapalenie trzustki.