Rozpoznanie schorzeń jelita cienkiego powodowało niegdyś znaczne trudności. Efektywną techniką była jedynie enteroskopia śródoperacyjna, która jednak miała wiele minusów. Z tego powodu szczególnie ważnym przełomem okazało się wynalezienie innowacyjnej techniki diagnozowania i kuracji chorób tego odcinka przewodu pokarmowego – enteroskopii dwubalonowej. Jej twórcą był Hironori Yamamoto, który po raz pierwszy zastosował ją w 2001 roku. Czemu okazało się to tak istotne? Jak przebiega to badanie? Kiedy enteroskopia będzie pomocna?
Enteroskopia – na czym się opiera?
Wykorzystanie zabiegowej enteroskopii w diagnozowaniu schorzeń jelita cienkiego było źródłem sporych problemów – ów element często bowiem się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa rozwiązuje ten problem, bo aparat posiada dwa balony, dzięki czemu medyk ma szanse obejrzeć wszystkie miejsca. Instrument wkłada się poprzez jamę ustną, zatem zbędne okazuje się użycie skalpela. Wykorzystuje się zaś znieczulenie ogólne, jedynie w pojedynczych sytuacjach zastępując je lekami uspokajającymi.
Plusy enteroskopii
W przeciwieństwie do enteroskopii śródoperacyjnej, opisywana metoda okazuje się w stu procentach bezpieczna. Ze względu na fakt, że umożliwia uzyskanie obrazu przewodu systemu na bieżąco oraz przeprowadzenie biopsji błony śluzowej jelita, bywa szczególnie przydatna w diagnostyce różnych chorób. Jest wykorzystywana w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, polipowatości lub w czasie leczenia miejscowego.