Problemy z zasypianiem, brak chęci do życia lub bardzo obniżony nastrój – te objawy mogą zwiastować chorobę psychiczną. Niestety, również ci pacjenci, którzy dobrze wiedzą, że powinni odwiedzić psychiatrę, zwlekają z wizytą specjalistycznej przychodni. Krępujemy się, jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie, a konsekwencje takiego zachowania mogą być naprawdę przykre. W jakich sytuacjach powinniśmy poprosić o poradę lekarską?
Oznaki neurozy? Od razu zgłoś się do psychiatry
Kiedy wszystkie obowiązki powodują znużenie, jesteś zaniepokojony albo nie możesz zatrzymać złych myśli, możesz być chorym na neurozę. Podobne schorzenia występują obecnie coraz częściej, a ich przyczyną są nieodpowiedni sposób życia, nerwy albo traumatyczne przeżycia z przeszłości. Dzięki dobrym lekom i rozmowom, psychiatra da ci jednak szansę uporać się z neurozą, a potem szybko wrócić do normalnego życia – wyniki badań pokazują, że szybko wykryta neuroza jest całkowicie niegroźna.
Podejrzewasz depresję? Pędź do psychiatry
Żadna rzecz cię nie cieszy i obarczasz się winą za wszystko, co pójdzie źle? Nie możesz zebrać się, by opuścić łóżko, a na dodatek masz zaburzenia łaknienia? Nie odwlekaj wizyty u lekarza – wcześnie wykrytą depresję można szybko zwalczyć. Psychiatra przypisze właściwe do twojego przypadku środki i najpewniej skieruje cię na rozmowy z psychoterapeutą – a te ruchy dobre skutki przyniosą jedynie wtedy, gdy gabinet lekarski odwiedzisz tuż po zauważeniu pierwszych objawów.