Czym zajmuje się chirurg?

Mimo że zazwyczaj kojarzony bywa z zabiegami, praca chirurga nie ogranicza się wyłącznie do tego. Medycy tej specjalizacji zajmują się bowiem też diagnostyką rozmaitych dolegliwości układu trawiennego, moczowego oraz jamy brzusznej, gruczołu sutkowego lub szyi. Oprócz tego powinniśmy wspomnieć, iż istnieją specjalizacje chirurgiczne, związane z danym fragmentem organizmu – między innymi chirurgia plastyczna lub kardiochirurgia. Kiedy więc poprosić o radę chirurga? Którego lekarza wybrać przy konkretnej chorobie?

Chirurg ogólny – co leczy?

Chirurg ogólny koncentruje się zwłaszcza na chorobach brzucha – przewodu pokarmowego lub moczowego. W zakres jego obowiązków zaliczają się również tego typu zabiegi jak nastawianie kończyn, resekcja organów lub trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego należy udać się również, gdy chorujemy na raka – to właśnie ten lekarz odpowiedzialny jest za rozpoznanie takich schorzeń. W zakres jego obowiązków należy też opieka nad chorym po przebytych zabiegach.

Specjalizacje dla chirurga

Jak przed momentem wspomnieliśmy, powstały także specjalizacje chirurgiczne. Do najpopularniejszych zaliczają na przykład chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii układu żył i tętnic i kardiochirurgia, która zajmuje się pacjentami z chorym sercem. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – operacje najmłodszych pacjentów może wykonać tylko chirurg dziecięcy. Warto wymienić też chirurgię estetyczną, twarzową oraz proktologię skupiającą się na ostatnim fragmencie przewodu pokarmowego.