Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Na vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html uzyskasz więcej informacji o bólu kręgosłupa

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami powoli staje się codziennością dla znacznej części społeczeństwa. W dzisiejszych czasach jest to niedyspozycja, z którą mierzą się nie tylko osoby starsze. Praca biurowa powiązana z znikomą aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsze osoby.

Przyczyny bólu pleców

Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego występowanie przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również wskazywać na rozwijające się zmiany reumatyczne czy choroby organów, toteż jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból między łopatkami, jak również ból w odcinku lędźwiowym częstokroć jest efektem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien czy mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle przenoszeniem przedmiotów o sporej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, bo zanika po odpoczynku, jednak może on być sygnałem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Naturalnie ból pleców bywa także następstwem różnorodnych stanów zapalnych lub urazów często tak błahych, iż przypominają się nam one dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Ból kręgosłupa – co rekomendują lekarze?

Bólu pleców nie wolno lekceważyć i trzeba od razu umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Określi on orientacyjnie typ oraz przyczynę bólu, po czym odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który zaplanuje najlepszy kierunek leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup wypada dbać na co dzień, także jeśli nie sprawiał na razie problemów. W tym celu doktorzy rekomendują dbanie o właściwą wagę, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy komputerze oraz regularny ruch. Spięte mięśnie pleców i szyi można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy użyciu urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami stymuluje krążenie limfy i krwi, jak również umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy.

Adres firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]