Chirurg naczyniowy – od niego zależy nasze zdrowie

Chirurdzy muszą posiadać duże doświadczenie, szczególnie jeśli zabiegi skupiają się w obrębie żył. Jakimi kryteriami należy kierować się poszukując dobrego lekarza i czym dokładnie zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy poszerzy naczynia krwionośne

Dzisiejsza chirurgia ciągle się udoskonala i umożliwia pełną remisję nawet niezwykle groźnych chorób. Zabiegami najczęściej przeprowadzanymi przez chirurga naczyniowego są te dotyczące usunięcia zatorów, przepukliny i owrzodzeń żylnych, będących efektem ciągłego odkładania się w naczyniach patogennych związków. Dolegliwości takie pojawiają się zazwyczaj po pięćdziesiątce oraz u osób nie dbających o regularne badania lekarskie. Tytoń, spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, brak ruchu – to najgorsi wrogowie naszych żył.

Jakie metody wykorzystuje chirurg naczyniowy

Pacjenci cierpiący na tętniaki aorty najczęściej kwalifikują się do operacji realizowanych przy użyciu nieinwazyjnych metod. Najpopularniejsze techniki leczenia to embolizacja i termoablacja. Embolizację, czyli terapeutyczne zamknięcie średnicy naczynia wykorzystuje się przy guzach nerek. Natomiast przy usuwaniu tzw. teleangiektazji bardzo pomocny jest również laser. Chirurgia naczyniowa opiera się na bezpiecznych technikach, niemniej jednak zawsze sprawdzajmy przede wszystkim doświadczenie lekarza, który będzie przeprowadzał wszystkie czynności. Ważne są też sugestie innych pacjentów. Najbardziej prestiżowe ośrodki zatrudniające chirurgów naczyniowych to Kraków, Warszawa i Wrocław.