Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Szukasz wiadomości o biopsji fuzyjnej prostaty? Dobrze trafiłeś!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem oraz kształtem kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak istotna jest jej regularna kontrola. Pomaga to zidentyfikować zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć alarmujące zmiany rakowe. Warto zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć ryzyka jego możliwego powstania.

Problemy ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym zwykle około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, korzystanie z rozrusznika serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]