Badania psychologiczne operatorów

badania operatorów

Są potrzebne jeśli zamierzamy stwierdzić, czy określona osoba jest wstanie pracować jako kierowca widlaka oraz innego pojazdu. Choć część kandydatów podchodzi do nich ze strachem, kiedy nie dręczą nas problemy psychiczne, ich zaliczenie nie powinno sprawić nam jakichkolwiek kłopotów. Jak zatem przebiegają badania operatorów urządzeń? Czego należy się po nich spodziewać?

Wstęp do badania operatorów

Na pierwszym etapie badania potencjalny operator wypełnia przygotowany przez psychologa kwestionariusz. Musi w nim rozwiązać zadania dotyczące działania w rozmaitych, zwłaszcza trudnych sytuacjach. Po przeczytaniu kwestionariusza przyszłego kierowcy, psycholog będzie miał możliwość określić, czy odpowiednio radzi sobie ze stresem oraz ocenić jego inteligencję i dojrzałość społeczną. Zawartość kwestionariuszy jest zależna od tego, jaką profesję wybrał starający się o uprawnienia. Pierwsza część badania operatorów zwykle powoduje ogromny niepokój, ale jej przejście rzadko bywa niewykonalne.

Badania operatorów na przyrządach

Ostatni etap badania operatorów wymaga użycia specjalnie opracowanych urządzeń. Kolejne testy badają takie cechy jak refleks lub podejmowanie decyzji w ekstremalnych sytuacjach. Warto pamiętać, że niekiedy ten element testów może się nie odbyć. Tak się stanie, jeśli ubiegający się o uprawnienia w rozmowie nie będzie krył gorszego nastroju albo test wykaże, iż przed wizytą w poradni spożył alkohol. Zaplanowane działanie może być wtedy przełożone lub – jeśli przyczyną okaże się alkohol – również odwołane.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]