Alergie objawiają się pod różnymi postaciami. Najczęstsze symptomy to po prostu odpowiedź układu odpornościowego na szkodliwe substancje. Jakie substancje uczulają i czy możemy im przeciwdziałać?
Alergie – co je wywołuje?
W środowisku naturalnym istnieje ogromna ilość drobnoustrojów powodujących alergie. Nieprzyjazne dolegliwości dają jednak też składniki zawarte w pożywieniu i surowce sztuczne. Alergie możemy podzielić na trzy najważniejsze rodzaje – pokarmową, tzw. aero alergię i uczulenie, którego powodem jest przenikanie alergenu przez skórę. Wiele czynników może spowodować negatywne objawy, jednak alergenne właściwości mają w szczególności pyłki olchy, pokrzywy, sierść zwierząt, soja oraz nikiel. Osoba chorująca na alergię może odczuwać zapalenie spojówek, cierpieć na kaszel, mieć kłopoty z oddychaniem. Alergii trzeba szybko przeciwdziałać, bo regularne przebywanie w środowisku opanowanym przez np. grzyby może wywołać w skrajnych sytuacjach choroby onkologiczne.
Jak zwalczyć alergie?
Alergia może bardzo komplikować codzienne życie. Alergicy muszą więc skrupulatnie układać jadłospis, nie mogą głaskać psów czy kotów, a mikroklimat w mieszkaniu mieć utrzymany na odpowiednim poziomie. Zasadnicze znaczenie mają leki, stronienie od związków uczulających oraz specjalne iniekcje. Wyczerpujące informacje jak radzić sobie z alergią można uzyskać u alegrologa oraz na fachowych serwisach, które promują całościowe podejście do tematu. Pamiętajmy, że zmiana sposobu odżywiania i unikanie alergizujących produktów procentuje znaczną poprawą kondycji alergików.
Portal MojeAlergie.pl