Usługi prawnika – kiedy skorzystać?

Większość z nas utożsamia profesję prawnika przede wszystkim z procesami karnymi. Warto jednak pamiętać, iż najwięcej zleceń prowadzonych przez adwokata dotyczy rozpraw na gruncie prawa cywilnego. Stałymi kontrahentami prawników okazują się w szczególności przedsiębiorstwa – te szczególnie duże zatrudniają własnych prawników, lecz mniejsze firmy zazwyczaj podpisują umowy z biurami. Usługi prawnika są niezbędne w różnych sektorach, jednak szczególnie często decydują się na nie lekarze, firmy z branży remontowej czy przedsiębiorstwa funkcjonujące w sektorze spożywczym. Kogo znajdziemy w gronie kontrahentów prawników? Jak wybrać prawnika, który zapewni pomyślne zakończenie danej rozprawy?

Kiedy przyda się adwokat?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, wiele procesów przyjmowanych przez adwokatów dotyczy spraw zdrowotnych – dlatego lekarze nierzadko podpisują umowy z prawnikami. Oprócz medyków i przedsiębiorców, którzy do prawnika udają się przede wszystkim w czasie procesów na gruncie prawa spółek, porady adwokata są również nierzadko potrzebne indywidualnym klientom – na przykład w czasie rozpraw dotyczących prawa rodzinnego, jak choćby nadanie renty lub odszkodowania. Z porady adwokata lub radcy powinniśmy skorzystać także w czasie spraw dotyczących prawa pracy – na przykład o nieusprawiedliwione wypowiedzenie.

Szukamy najlepszego prawnika

W teorii porady każdego z prawników są identyczne, ale doświadczenie pokazuje, że są całkowicie odmienne. Jak więc znaleźć adwokata, który zagwarantuje nam kompleksową pomoc podczas naszych spraw? Najlepiej zrobimy na pewno prosząc o rekomendację przyjaciół, którzy już współdziałali z konkretnym prawnikiem. Nie zapominajmy też, by stawiać tylko na adwokatów doświadczonych w konkretnej dziedzinie prawa – na przykład w prawie handlowym, ubezpieczeniowym, kryminalnym, lekarskim lub pracy.